Transmisja mszy świętej, Kozielska

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Czas emisji

Wieczorna msza święta

Tagi:
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Gliwice, ul. Kozielska 50
Proboszcz: ks. Robert UrbańczykKościół wybudowany został pierwotnie w 1493 roku w Zębowicach koło Olesna. Pod koniec lat 70. XX wieku kościół został zamknięty dla obrzędów liturgicznych. Nie uczyniono wiele, by zabezpieczyć obiekt przed dalszą dewastacją. Po 1989 roku władze samorządowe miasta podjęły decyzję o konieczności ratowania zabytku. Po demontażu kościoła w 1992 roku i zabezpieczeniu wyposażenia, znaleziono dla obiektu nową lokalizację.
W 1997 roku rozpoczęto prace budowlane, związane z przeniesieniem kościoła na obecne miejsce. Kościół został zrekonstruowany staraniem gminy Gliwice i diecezji gliwickiej. Odrestaurowany kościół poświęcił biskup gliwicki Jan Wieczorek 15 sierpnia 2000 roku.
.....................

Początkowo pełnił funkcję kościoła rektorskiego, a od 1 lipca 2004 roku pełni rolę kościoła parafialnego. Do dziś jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych kościółków na Górnym Śląsku. Posiada gotyckie i barokowe cechy. Należy do jednego z pięciu drewnianych kościołów na terenie dawnego powiatu gliwickiego pochodzących z XV wieku.

http://www.wnmp.gliwice.pl/


Więcej

Teraz gramy

Tytuł

Artysta

Background
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux